У випадку з мотоциклами, як і з будь-якою технікою, яка має двигун, оподаткування залежить від вартості самого транспортного засобу та об’єму двигуна. При розрахунку податкового навантаження та мит, у митну вартість включається не лише ціна, за якою було придбано транспортний засіб, а й додаткові витрати імпортера – послуги експедитора за кордоном, навантаження та логістика. Серед обов’язкових платежів: мито, ПДВ та акцизний збір.
Наприклад, ви хочете імпортувати з Європи мотоцикл Harley-Davidson. Його вартість – 10 тис. EUR, а об’єм двигуна – 1900 см3. У такому разі мито становитиме 1000 EUR, акциз – 850 EUR, ПДВ – 2370 EUR платежів до митниці. Також у випадку з Harley-Davidson мотоциклом потрібно отримати дозвіл на ввезення товару від власника права інтелектуальної власності в Україні.
Нетарифне регулювання
До нетарифного регулювання належить вся дозвільна документація, необхідна для імпорту цього товару. Зокрема, мотоцикл повинен відповідати технічним стандартам, встановленим Міністерством інфраструктури України та мати сертифікат відповідності колісного транспортного засобу. Крім того, для підтвердження митної вартості мотоцикла має бути проведена оцінка незалежним експертом. Всі ці документи робляться після прибуття транспортного засобу на територію країни в зону митного контролю.
Документи. Які ж документи будуть потрібні, щоб оформити мотоцикл?
З документальної точки зору, оформлення мотоцикла на фізичну чи юридичну особу – не має принципової різниці. Однак, якщо говорити про вартість, то набагато вигідніше буде оформити покупку на юридичну особу, оскільки ПДВ, що сплачується при імпорті, для юридичних осіб лягає у податковий кредит і за наступних операцій буде списано. Таким чином, можна заощадити 20% на податках. Але важливо пам’ятати, що тоді первинно реєструвати транспортний засіб можна буде лише на цю юридичну особу.
Документи митного оформлення мотоцикла для фізичної особи:
- Посвідчення особи (паспорт громадянина України, ідентифікаційний код);
- Документ, що підтверджує покупку (інвойс, договір купівлі-продажу, договір обміну чи дарування);
- Документ, що підтверджує оплату (платіжне доручення);
- Технічний паспорт (Тайтл);
- Виписка про зняття з обліку в країні реєстрації;
- Товарно-транспортний документ на перевезення (CMR, коносамент, авіанакладна)
- Договір про надання митно-брокерських послуг або довіреність.
Документи митного оформлення мотоцикла для юридичної особи:
- Контракт ЗЕД між покупцем та продавцем (контракт);
- Документ, що підтверджує покупку (інвойс);
- Технічний паспорт (Тайтл);
- Виписка про зняття з обліку в країні реєстрації;
- Товарно-транспортний документ на перевезення (CMR, коносамент, авіанакладна);
- Договір надання митно-брокерських послуг.
Складнощі та вузькі місця
Найскладніша частина при оформленні мотоцикла – оцінка митної вартості. Для кожного товару, виходячи з його коду та країни походження, митними органами встановлено негласну вартість (митну базу), нижче за яку розмитнити його навряд чи вдасться. У випадках, коли ціна транспортного засобу “нижче за базу” можна піти двома шляхами:
Перший – підняти вартість товару вручну. Для цього інспектор має видати офіційний лист. Цей метод є найшвидшим і найпростішим, але тягне за собою переплату за податками.
Другий – підтвердити митну вартість офіційними джерелами. І тут лише інвойсу буде мало. Потрібні додаткові документи, серед яких можуть бути: прайс від виробника, документи, що підтверджують переведення конкретної суми, інтернет посилання на покупку на аукціоні мотоцикла та ін. Тому дуже важливо мати надійного та компетентного партнера в особі компанії митного брокера, який зможе відстояти ваші інтереси та зберегти початкову вартість транспортного засобу.
Ще одна складність, з якою можна зіткнутися під час імпорту мотоциклів – захист інтелектуальної власності. Якщо транспортний засіб потрапляє до Реєстру інтелектуальної власності товарів, необхідно буде отримати дозвіл офіційного представництва для ввезення мотоцикла на територію країни. Такий дозвіл вимагає індивідуальних домовленостей із власником – “чому він не проти”?, та займає час. Тому перед покупкою мотоцикла необхідно перевірити торгову марку на захист інтелектуальної власності.
Резюмуючи, можна сказати, що пухвалюючи рішення про імпорт мотоцикла, чи то класична модель Harley-Davidson, чи гоночний Honda, запорукою успіху буде правильно зібраний пакет документів та попередня оцінка митної вартості.