Задекларувати вантаж, чи то імпортний чи експортний, можна декількома способами:
- самостійно прийти на митницю та захищати свої інтереси – пройти процедуру митного оформлення вантажу;
- найняти до штату декларанта;
- оформити митне очищення через митного брокера.
Якщо говорити про вартість послуг, то деякі компанії, намагаючись мінімізувати витрати, роблять вибір на користь перших двох способів. Але в результаті через недостатню компетенцію і досвід тільки збільшують свої витрати, які лягають на бізнес у вигляді податкового навантаження і за підсумками збільшення собівартості товару.
У чому основне завдання митного брокера, чому його послуги частіше виявляються дешевшими, ніж декларанта, і як вибрати надійну компанію?
Митний брокер – адвокат бізнесу
Відповідно до законодавства України, митний брокер – це юридична особа, яка надає послуги з декларування товарів, що прямують в імпортному чи експортному напрямках через кордон.
Іншими словами, брокер – це адвокат бізнесу у митниці. Його завдання – підготувати необхідні документи та задекларувати товар за правильним кодом та ставкою мита.
Чому це важливо? Митні органи завжди будуть зацікавлені в тому, щоб зібрати якнайбільше платежів, пропонуючи класифікацію товару в якій лежить велика ставка мита. Бізнес, погоджуючись на такі умови, втрачає конкурентну перевагу, тому що додаткове фінансове навантаження лягає на кінцевого споживача. Тому некомпетентний брокер – це одна з відповідей на питання, чому собівартість одних і тих же товарів на ринку різна.
Досвідчена митно-брокерська компанія в такому випадку вибудує лінію захисту вантажів, що імпортуються, яка буде включати в себе правильне кодування товару і пакет документів, що доводить його вартість. Крім того, гарні брокерські компанії, окрім оформлення дозвільних документів, надають своїм клієнтам додаткові послуги. Серед них: допомога з найвигіднішою і надійною логістикою, перевірка пакета документів, аудит зовнішньоекономічних поставок, попередні рішення щодо коду товару, отримання необхідних роз’яснень у митниці, залучення авторитетних організацій та лідерів думок на захист інтересів бізнесу імпортера тощо.
Митний брокер vs декларант
Якщо митно-брокерська компанія – це юридична особа, то декларант – фізична.
У першому випадку співробітництво ґрунтується на договірних відносинах між компаніями, у другому – співробітник значиться у штаті. Але це не основна різниця між ними.
Якщо йдеться про великі обсяги, то з фінансового боку рішення взяти до штату декларанта може виправдовувати себе. Наприклад, брокерські послуги за оформлення 50 автомобілів на місяць становитимуть близько 150 тис. грн. При цьому оклад декларанта, зарахованого до штату, щонайменше вдвічі менший. Проте у разі недостатнього рівня компетенції декларанта витрати у вигляді податкового навантаження зростають у рази. Що ж відрізняє компетентного брокера від декларанта?
Насамперед, це гарантія відсутності переплат на митниці. Якщо правильно описати товар та підготувати необхідну локальну базу, можна піти у нижчу ставку мита. По-друге, можливість застосування всіх можливих преференцій – тобто застосування всіх законних пільг щодо зниження податкового навантаження. Третє – оптимізація логістики та можливість оформити вантаж якомога ближче до кінцевої точки вивантаження, щоб зменшити витрати на логістику.
Крім того, у разі форс-мажорів відповідальність бере на себе компанія-брокер. Якщо ж оформлення виконував штатний декларант, відповідальність лежить на компанії. Важливим фактором є довіра митниці до експертності компанії. Позитивна репутація на ринку компанії-митного брокера є можливістю мінімізації ризиків виникнення проблем з митними службами або іншими суміжними органами.
На що варто звернути увагу під час вибору брокерської компанії?
- Кількість клієнтів, які довіряють цій компанії. Наприклад, у портфелі ВР-ГРУП МИТНА ЛОГІСТИКА – понад 400 замовників, зокрема зі світовою популярністю. У середньому щомісяця у роботі – близько 150 імпортерів.
- Кількість опрацьованих декларацій та груп товарів. Чим ширший список товарів, з якими працює митний брокер, тим вища його експертність. ВР-ГРУП оформляє на місяць понад 300 складних декларацій різних товарних груп – від харчової та легкої промисловості до будівельних матеріалів, техніки та природних ресурсів, б/в обладнання, медицини.
- Розвинена мережа. У кожному регіоні своя специфіка роботи митних органів, тому присутність митного брокера у різних точках України буде перевагою у побудові ефективної та безпечної логістики.
- Доступність 24/7. Можливість митного оформлення на вихідних та у святкові дні, у тому числі супровід угоди у нічний час.
- Які складні угоди реалізувала компанія та в якій кількості. Наприклад, оформлення комплексних об’єктів або які угоди компанія виконала першими в Україні щодо інших. Де компанія є “проривником”?
- Супровід. Чи веде компанія за руку клієнта, від початку реєстрації компанії, перевірці документів для зовнішньоекономічної діяльності, до отримання товару у себе на складі.
- Рекомендації клієнтів. Можливість отримати зворотний зв’язок про співпрацю з компанією від конкретних представників.
Резюмуючи, головне завдання митного брокера полягає в тому, щоб захистити інтереси бізнесу перед митницею та всіма законними способами знизити податкове навантаження та побудувати сильну лінію законного захисту бізнес-інтересів. Кількість декларацій та групи товарів з якими працює брокер, рекомендації клієнтів та розвинена мережа – все це говорить про рівень компетенції брокера. І чим він вищий, тим краще. Тому що зрештою, від цього залежить не лише сума платежів сплачена до бюджету, а й конкурентна перевага товарів на ринку.